Z KULTURĄ W PODRÓŻY

W sobotę 18 lutego o godzinie 11.00 odbędzie się spotkanie z podróżnikiem Ryszardem Sobolewskim – „Peru ciekawi ludzie i magiczne miejsca”.
Spotkanie honorowym patronatem objęła Ambasada Republiki Peru w Polsce.

Ryszard Sobolewski jest policjantem, podróżnikiem, fotoreporterem, dziennikarzem. Fotografia i marzenia o zwiedzeniu odległych lądów towarzyszyły mu od najmłodszych lat. Już w szkole podstawowej zaczął fotografować. W szkole średniej w technikum mechanicznym w Węgrowie prowadził pracownię fotograficzną, a jego zdjęcia były prezentowane na wystawach. Fascynowały go odległe lądy, a szczególnie Ameryka Południowa i Środkowa. Pierwsze podróże odbył w połowie lat osiemdziesiątych, ale sytuacja polityczna ograniczyła je tylko do niektórych krajów europejskich. Marzenia o dalekich podróżach zaczęły się spełniać w 2002 roku, kiedy to udał się do Gwatemali. Potem był niepowtarzalny w swojej urodzie Meksyk i spotkanie ze zdumiewającą kulturą Azteków i Majów, następnie kolebka Inków – Ekwador. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła podróż do Peru słynącego z Machu Pikchu, Cusco, Arguipy, Chan Chan, kanionu del Colca i płaskowyżu Nazca. Kolejnym krajem była gościnna Boliwia. Kilkudniowe pobyty w Brazylii, Kolumbii i Wenezueli nie satysfakcjonują podróżnika, który już planuje dłuższe wyprawy do tych państw. Kilkutygodniowy pobyt w Indiach również pozostawił niedosyt, bo nie pozwolił mu zwiedzić i poznać tego fascynującego i olbrzymiego kraju. Jednak to Ameryka Południowa i Środkowa naprawdę zachwyciły Sobolewskiego i tam przede wszystkim chce wracać. Każda wyprawa to bagaż wrażeń, którymi chętnie się dzieli poprzez artykuły ukazujące się na łamach różnych czasopism, a także wystawy fotograficzne, organizowane na terenie całego kraju, nad którymi honorowy patronat sprawują ambasadorzy prezentowanych krajów. Jego wystawy cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko ze strony miłośników podróży, ale także ciekawych świata, którzy nie zawsze mają możliwość zwiedzenia tak odległych zakątków.

Spotkanie uświetni mini kiermasz rękodzieła artystycznego z Peru.