
JOANNA ZEBZDA
Jest mamą nastolatków, wegetarianką, kociarą. Na co dzień stata się żyć w zgodzie z zasadami zero waste i filozofią jogi.
Jogą zajmuje się od wielu lat, początkowo traktując ją wyłącznie jako trening fizyczny. Kluczowym momentem w praktyce jogi stało się dla niej uczestnictwo w rocznym kursie jogi w stylu Sivanandy organizowanym przez Uniwersytet Warszawski, w którym, jako ówczesna studentka kierunku Mongolistyka i Tybetologia, zobowiązana była brać udział. Zrozumiała wtedy, że joga to przede wszystkim dyscyplina duchowa, która ciałem zajmuje się – i to skutecznie, ale dopiero na końcu. Wiedza ta, w połączeniu z wykładami na temat filozofii buddyzmu, dały jej narzędzia do praktyki indywidualnej. Po latach treningu zdecydowała się na udział w kursie nauczycielskim jogi w INTERNATIONAL INTEGRAL YOGA INSTITUTE. Do pracy z dziećmi przygotowywała się pod okiem Agnieszki Lasoty – prekursorki szkół jogi dla dzieci w Polsce.
Najważniejszym przekazem, jaki otrzymała od swoich nauczycieli i którym pragnie się dzielić jest spokój, pełna akceptacja i umiejętność odpuszczania. Namaste!
Joga dla dzieci to zajęcia ogólnorozwojowe łączące trening fizyczny, trening uważności oraz trening integracji sensorycznej.
Ćwiczenia fizyczne oparte na pozycjach jogi uczą prawidłowej postawy ciała i wyrabiają zdrowe nawyki. Asany wzmacniają układ mięśniowy, korygują wady postawy i niwelują skutki negatywnego wpływu siedzącego trybu życia na nasze dzieci.
Poza oczywistym walorem jogi, jakim jest rozwój kondycji fizycznej ćwiczących, joga
doprowadza do harmonii również zmysły i emocje. Dzieje się tak, ponieważ trening ciała zawsze idzie w parze z treningiem umysłu – w tym przypadku nauką cierpliwości i koncentracji.
Zawarte w jogowych sesjach dla dzieci elementy treningu uważności, to krótkie kilkuminutowe zabawy powodujące maksymalne skupienie uwagi.
Trening integracji sensorycznej, czyli świadomego odbierania i przetwarzania bodźców
pochodzących zarówno z zewnątrz jak i z naszego wnętrza, realizuje się w jodze niejako automatycznie podczas wykonywania asan. Ustawianie pozycji, wytrzymywanie
w nich oraz odpowiednio dobrane komendy sprawiają, że uwaga dzieci biegnie do kolejnych zmysłów rozpoznając bogactwo otaczających nas doznań
PONIEDZIAŁEK
17:00 – 18:00 (6-9 lat)