Tkanina artystyczna staje się obecnie coraz bardziej popularna jako dziedzina sztuki. Lata świetności przeżywała w latach 60-tych i 70-tych i 80-tych XX wieku, kiedy to polscy artyści zdobywali nagrody na międzynarodowych przeglądach sztuki. Takie nazwiska jak Magdalena Abakanowicz, Jolanta Owidzka, czy Wojciech Sadley są znane międzynarodowej publiczności i cenione w Polsce. Polskie domy, mieszkania, gmachy w przestrzeni publicznej ozdabiały wtedy kilimy i gobeliny, wykonywane między innymi w pracowniach ŁADu i Cepelii. Sztuka tworzenia tych prac przez artystów oparta była też na ludowych korzeniach. Każdy region na ziemiach polskich miał swoje tradycje tkackie, które funkcjonują do dziś. W czasie przemian w Polsce na przełomie lat 80-tych i 90-tych, tkanina przestała być modna i znikała ze ścian domów i instytucji. Obecnie wracamy do tradycji tkackich i zachwytu tkaniną artystyczną. W Polsce, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, odbywa się jedna z najważniejszych na świecie imprez poświęconych tej tematyce – Międzynarodowe Triennale Tkaniny. Powstało wiele dizajnerskich pracowni współpracujących z architektami wnętrz. Tkanina wraca na ściany. Odradzają się też dawne tradycje tkackie, na przykład na Podlasiu. W instytucjach kultury w całej Polsce powstało wiele pracowni tkactwa artystycznego. Organizowane są przeglądy tkackiej twórczości amatorskiej. Zainteresowanie tego typu rękodziełem jest coraz większe. Taka pracownia powstanie również w Gminnym Ośrodku Kultury w Pomiechówku.
Zajęcia w pracowni będą oparte na pracy na ramie tkackiej. Jest to najprostsza forma umożliwiająca tkanie. Ramę można wykonać we własnym zakresie lub kupić gotową. Potrzebne materiały to lniana dratwa na osnowę oraz kawałki wełny. Ośrodek Kultury posiada wełnę zakupioną przed pandemią, która zostanie wykorzystana na start dla uczestników zajęć. Zajęcia przeznaczone są dla każdego, kto będzie miał chęć zająć się tym rękodziełem, począwszy od młodzieży na seniorach skończywszy. Doświadczenia innych placówek pokazują, że właśnie seniorzy stanowią najliczniejszą grupę uczestników tych zajęć. Tkanie, tworzenie tkanin jest dość czasochłonne, stworzenie takiej pracy wymaga znacznie więcej czasu niż namalowanie obrazu. Jednak swoich sił może spróbować każdy i naprawdę utkaną pracę wykona każdy i będzie zadowolony z efektu. Dodatkowo sam proces tkania, praca rękami, ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie, jest odprężająca. Naukowcy udowodnili, że zaangażowanie palców u rąk w czynności, takie jak tkanie, doskonale wpływa na mózg człowieka, szczególnie mózg seniora, zapobiegając procesom starzenia. Nic tylko tkać!
Zajęcia będą się odbywały dwa razy w miesiącu w ustalony dzień tygodnia. Czas trwania zajęć 2 godziny. Podczas trwania zajęć uczestnicy:
- poznają wszystkie narzędzia materiały potrzebne do pracy w czasie zajęć,
- nauczą się dobierać lub tworzyć projekt i z niego korzystać,
- nauczą się zakładać osnowę,
- poznają sploty tkackie,
- będą tkać pod okiem osoby prowadzącej,
- będą wyjeżdżać wspólnie na przeglądy tkaniny, żeby zapoznać się z twórczością innych i w miarę rozwoju pracowni brać w tych przeglądach udział.
Prace będą wykonywane w czasie zajęć i/lub wedle uznania uczestników także w domu. Po zakończeniu sezonu zostanie zorganizowana wystawa prac uczestników zajęć. Dla urozmaicenia zajęć i poszerzenia wiedzy, na zajęcia będą zapraszani artyści zajmujący się tkaniną artystyczną i wspomagający instruktorzy.

