Odkrywamy Fort III w Pomiechówku

Celem projektu jest popularyzacja Fortu III w Pomiechówku służącego podczas okupacji jako obóz zagłady jako Miejsca Pamięci Narodowej, domagającego się zakorzenienia w świadomości społeczności lokalnej i ugruntowanej pozycji w katalogu polskiego dziedzictwa narodowego. Gminny Ośrodek Kultury w Pomiechówku, zabiegający od 2008 r. o promocję Fortu III w cyklu „Pomiechówek HISTORYCZNY”, planuje z licznymi partnerami organizację wykładów otwartych, cykle bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem-historykiem, organizację lekcji w szkołach dzięki przygotowaniu filmu dokumentalnego dla młodzieży, realizację wystawy mobilnej i wydanie publikacji.

Wiemy z doświadczenia, że zwiedzanie Fortu III przyciąga rodziny ofiar chcemy nagrywać relacje świadków i przekazy rodzinne, które posłużą do wydania publikacji oraz do tworzenia wirtualnego muzeum i Archiwum Historii Mówionej.

Projekt pozwoli odkrywać tajemnice mało znanego a naznaczonego tragiczną historią Fortu III wśród młodzieży i dorosłych.

Projekt uwieńczy planowana na przełomie października i listopada 2018 konferencja podsumowująca działania upowszechniające wiedzę o Forcie III w Pomiechówku jako miejscu zagłady.

Więcej na stronie na temat Fortu III [klik]

relacje: