Kto ty jesteś? Polak mały
- Dzień DZIECKA z PomPĄ 2018

Dzień Dziecka z PomPĄ 2018 – w roku świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – postanowiliśmy zorganizować pod rozpoznawalnym dla każdego polskiego malucha hasłem „Kto ty jesteś? Polak mały”. W niedzielę 3 czerwca zebraliśmy się na terenie kompleksu rekreacyjno-sportowego przy ul. Sportowej w Pomiechówku. Planowo impreza miała wystartować o godz. 15, lecz niestety pompa z nieba pokrzyżowała nam plany. Na szczęście przed godz. 16 ciemne chmury opuściły pomiechowskie niebo i na scenie już oficjalnie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Agnieszka Brzezińska-Brańska wraz z wójtem Dariuszem Bieleckim i Przewodniczącym Rady Gminy Janem Drzazgowskim mogli przywitać małych i dużych gości. Wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni do ustawienia się do pamiątkowego (na kolejne stulecia!) zdjęcia mieszkańców Pomiechówka. Malowniczo wyglądały nasze biało-czerwone stroje.

Tymczasem sceną zawładnęli młodzi zdolni pomiechowianie. Dziecięce występy wokalne i minikoncerty pianistyczne, przygotowane pod okiem instruktorek GOK: Anny Machnowskiej i Agnieszki Żuławnik, przyciągnęły pod scenę nie tylko rodziców. Był śpiew, było granie, więc nie mogło zabraknąć też tańca. Grupy „Cukierków”, „Słodziaków”, „Łobuziar i Łobuzów” z Pomiechówka oraz „Tancereczek Aneczki” z Nowego Dworu Mazowieckiego i Orzechowa pod kierownictwem niesamowicie energetycznej Anny Strachowskiej przemieniły pomiechowską scenę w parkiet taneczny.

Akcentem patriotycznym, nawiązującym do tematyki obchodów, był happening zorganizowany z pomocą pomiechowskiego zespołu strażaków pod kierownictwem ks. Dariusza Żuławnika. Najpierw lekcja maszerowania zgodnie z rytmem wybijanym na bębnie, a później wspólne śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, oczywiście wszystkich czterech zwrotek hymnu.
Wzorem latach ubiegłych chętne dzieci miały możliwość gromadzić pieczątki na kartach obiegowych. Wyznaczyliśmy 10 stacji, w których można było uzyskać cenny stempelek. Pieczątkę można było uzyskać m.in. za strój biało-czerwony, udział w warsztatach książeczkowych, prowadzonych przez Bibliotekę Publiczną Gminy Pomiechówek, warsztatach tworzenia godła i flagi Polski. Na ulicy Sportowej ustawione były namioty ArtBAZARku, czyli 3. Plenerowych Targów dla Dzieci. W tej części można było również zdobyć pieczątkę, robiąc zakupy u naszych wystawców. W jednym z namiotów znajdowały się także warsztaty prowadzone przez Annę Andrałojć ze stoiska „Humanki” – tworzenie projektu Misia Narodowego. Ostatecznie drogą głosowania wybrano aż trzy projekty w trzech grupach wiekowych – autorstwa trzyletniego Miłosza, dziesięcioletniej Oli i trzynastoletniej Kariny. Misie wg projektu dzieci będą wykonane i dostarczone zwycięzcom.
Na boisku sportowym również można było uzyskać stempelek, biorąc udział w konkurencjach sportowych lub zagrać w wielkogabarytową grę „W podskokach przez Polskę”, prowadzoną przez Annę Tomaniak z „Pracowni Edukacyjnej – Dzikie Wiśnie”. Na fanów golfa zaś czekał instruktor Klubu Golfowego Lisia Polana.

Podczas Dnia Dziecka nie mogło oczywiście zabraknąć malowania buziek, modelowania balonów czy robienia wielkich baniek mydlanych. Dzięki uprzejmości Stajni Piotrowej z Pomiechowa dzieci mogły spróbować jazdy konnej. Ogromnym powodzeniem cieszyły się również stoiska policji i straży pożarnej.

Najwytrwalsi uzyskali aż 9 pieczątek, co upoważniało do odbioru specjalnego letniego worka na wakacyjne wycieczki. Mniejsza liczba stempelków to bon na lody, kiełbaski, popcorn lub watę cukrową.

Kolejny Dzień Dziecka z PomPĄ za rok, ale już możemy zapewnić, że będzie równie ciekawie.

Gorące podziękowania ślemy:

• Wójtowi Gminy Pomiechówek Dariuszowi Bieleckiemu,
  • Pracownikom Gminy Pomiechówek i PPW Wkra,
  • Publicznemu Przedszkolu „Pod Dębami” w Pomiechówku,
  • Bibliotece Publicznej Gminy Pomiechówek,
  • Stowarzyszeniu Pomiechowskie Bezdomniaki,
  • Harcerzom pod dowództwem Moniki Składanek i Aldony Jezierskiej,
  • Wolontariuszom PomPY Pomiechówek,
  • Druhom OSP Pomiechówek i OSP Goławice Pierwsze,
  • Komendzie Powiatowej Policji,
  • Gimnazjum w Pomiechówku,
  • Klubowi Golfowemu Lisia Polana,
  • Step Touch Anna Strachowska,
  • Fritz Pizza&Kebab,
  • Stajnia Piotrowa,
  • Pracowni edukacyjnej Dzikie wiśnie oraz Stowarzyszeniu „Rodzina w Drodze”,
  • Najlepszym lodom na Północnym Mazowszu oraz Królestwu Ziemniaka,
  • Wystawcom ArtBAZARku: Allegoria - Anna Piesio, Jaśminowy Zakątek - biżuteria i decoupage, Iwona Kalmus, Filcowy Kocurek, Rolling Pin Collection, Świat Minionków, GusiaArt, Jajemjaja, KinderNitka, Zapach lawendy, Miody Domański, Łakocie Natalii - handmade, ma się - Anna Tomorowicz, Chałwy Naturalne, Humanki.

(Renata Antosik)

dzien dziecka 2018 w