Wystawa prac Jana Bienkowskiego pt. „Stare drzewo – Nowe Życie” w wyjątkowy sposób łączy ze sobą naturę i sztukę. Prezentowane prace właściwie nie powinny nigdy powstać. Drewno, któremu artysta nadał drugie życie, było porzucone i skazane na zapomnienie. Korzenie obalonych drzew zbyt pokręcone, żeby nadawały się nawet na opał, nadpróchniałe kawałki drzew naznaczone piętnem wyroków natury nie miały szans na opowiedzenie swojej historii. Na szczęście znalazł je ktoś, kto potrafił ją dostrzec i wydobyć. W czasach, kiedy artyści mogą użyć dowolnego materiału, by urzeczywistnić swoją wizję, Bienkowski nie boi się zaufać naturze. Wierzy, że ona współtworzy na równi z nim i że pasja, którą wkłada w swoją sztukę, jest inspirowana duchem każdego indywidualnego drzewa. Ekologia i wrażliwość na naturę jest bardzo istotna dla artysty, który używa niemal wyłącznie surowca z powalonych drzew i karp znalezionych w lokalnym lesie.
Sam Jan Bienkowski jest bardzo interesującą postacią. Urodzony w Anglii w 1948 jako syn jednego z dowódców sławnego dywizjonu 303 został wychowany w kulcie polskości, ale do Ojczyzny pierwszy raz przyjechał dopiero po transformacji. Po wielu latach pracy jako architekt w Anglii, postanowił wybudować wymarzony dom w Polsce, gdzie w pięknej scenerii może w pełni oddać się swojej twórczości, o której sam mówi:
„Rzeźbienie stało się dla mnie pasją. Widzę to jako ekspresywną formę sztuki, kształtując drewno, aby oddać żywotność i ruch. Staram się uchwycić sedno przedmiotu, nieważne, czy jest on figuratywny czy abstrakcyjny, i nadać moim rzeźbom ekspresyjne życie własne, pracując z i ku wyrażeniu życia, które znajduje się w samym drewnie.
Przypadek gra dużą rolę w komponowaniu form, w stworzenia kształtów i efektów, których bym nigdy sam świadomie nie wymyślił. Zainspirowany naturą kieruję się intuicją, by odpowiadać na to co mi drzewo, czas i przestrzeń wskazują. Generuję kształty w tym samym czasie, wczuwając się w formę samego drzewa – tematyka jest często wydobyta z naturalnych form znajdujących się w samym drzewie.”.
Jan ma niezwykłą zdolność odszukiwania ukrytego w drewnie znaczenia. Jego prace nasączone są przenikliwą obserwacją i poszanowaniem natury. Na wystawie możemy obejrzeć prace figuratywne jak „Odłamek Starca”, czyli głowa wynurzającego się z drewna mężczyzny, bardzo sugestywną „Intymność” oraz pełne ekspresji „Torso”. Związek z naturą podkreśla olbrzymia dbałość artysty o surowiec, z którym pracuje. Jak sam mówi: „Kocham drzewa i surowiec drzewny i uważam je za wspaniały materiał z ogromną różnorodnością koloru, tekstury, słoi i woni. Każdy kawałek drewna jest wyjątkowy, określony przez jego naturę i wzrost – jego ruch przez życie. Jako rzeźbiarz staram się wydobyć wewnętrzne piękno materiału jako integralną część każdego”. W pracy „Plusk” twórca pozwolił korzeniowi wierzby stać się niezwykle dynamiczną falą, przywodzącą na myśl japońskie drzeworyty. W „Pasodoble” mamy cudownie ciepłą kolorystykę czereśni podkreślającą naturalny układ słoi.
Szczególnie interesujący jest cykl Torusów, w których równie ważna, co samo drewno, jest przestrzeń, którą rzeźba otacza. Sam artysta podkreśla, że w tych pracach „pustka jest częścią rzeźby”. W Torusach rzeźbiarz również nie stosuje kolorowych werniksów, jednak chętnie eksperymentuje z kolorowymi akcentami podkreślającymi różnorodność kształtów i piękno słoi, szczególnie w przypadku drewna pozyskanego z karp.
Na początku twórca pozyskiwał interesujące kawałki drewna na spacerach po okolicznych lasach, obecnie nawiązał współpracę z miejscową panią leśniczy, która udostępnia materiał, a nawet zawiadamia o odnalezieniu ciekawych kawałków drewna.
Wystawa Jana Bienkowskiego zatytułowana „Stare Drzewo – Nowe Życie” potrwa od poniedziałku 25/11/2019 do piątku 10/01/2020 w Ośrodku Kultury PomPA w Pomiechówku. Honorowym patronatem objął ją Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Wystawie towarzyszą warsztaty „Drewno i las” [klik], podczas których sam mistrz wraz z artystką plastyk Dominiką Rutą będą wprowadzać w świat rzeźby. Każdy uczestnik będzie mógł wykonać własnoręcznie swoją rzeźbę. Stosowane narzędzia, jak i cały proces twórczy zostanie dopasowany do wieku i umiejętności uczestników. Chętnych – zorganizowane grupy przedszkolne, szkolne i dorosłych – zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia terminu i szczegółów udziału: tel. 227854155, e-mail: pompa@pomiechowek.pl. To unikalna okazja do spróbowania swoich sił w rzeźbieniu,
jak i do dowiedzenia się więcej na temat lasu i dbania o środowisko naturalne.
fot. Roman Bronowski
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy rzeźby Jana Bienkowskiego
STARE DRZEWO - NOWE ŻYCIE
24 listopada 2019 o godz. 17:00, Sala Spotkań
Wystawa będzie czynna do 10 stycznia 2019 roku
OLD WOOD - NEW LIFE
exhibition of sculptures by Jan Bienkowski
Openning 24 November 2019 at 5:00 pm at Ośrodek Kultury PomPA
Sala Spotkań, Kilińskiego 1 Street, Pomiechówek
exhibition 24.11.2019 - 10.01.2020