„Składkowski” - warsztaty architektoniczne

Dominika Komisarczyk, studentka architektury z Politechniki Warszawskiej, zabrała uczniów VII i VIII klasy ze Szkoły Podstawowej w Starym Orzechowie w podróż w czasie. Przenieśli się do lat 30. XX wieku. Dzięki ciekawym ćwiczeniom poznali style architektoniczne z tego okresu, m.in. modernizm, tradycjonalizm z elementami stylu narodowego, kamienice czy miasta-ogrody. Prowadząca opowiedziała o problemach mieszkaniowych i związanych z terenami przemysłowymi, które najbardziej wpływały na życie ówczesnych mieszkańców miast.

Gen. Felicjan Sławoj Składkowski, który przyjeżdżał w latach 30. do Pomiechówka, był wielkim orędownikiem miast-ogrodów. Chciał, by ludzie żyli i mieszkali w dobrych i zdrowych warunkach. Brody-Parcele miały być zaczątkiem właśnie miasta-ogrodu. Uczniowie poznając założenia teorii Ebenezera Howarda, twórcy idei miast-ogrodu, stworzyli własne projekty.

Na koniec uczniowie poznali sławojki i jaki miały wpływ na poprawę higieny oraz zdrowia.

Był to pierwszy warsztat z projektu „Składkowski – pomiechowski przewodnik po Niepodległej” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu Kultura – Interwencje 2018. Kolejne odbędą się jeszcze w październiku.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+

Przeczytaj również...