1. tydzień ferii z Kreatywną Doliną Wkry i z PomPĄ

Pierwszy tydzień ferii w tym roku został zorganizowany przez Kreatywną Dolinę Wkry wraz z Ośrodkiem Kultury PomPA. Było to pięć dni, w czasie których odbywały się przeróżne zajęcia plastyczne, ruchowe, przyrodnicze, rękodzielnicze. Każdy dzień był inny, ale jakże ciekawy.

Poniedziałek 28.01.2019

Pierwszy dzień ferii był okazją do poznania się nawzajem, wspólnych zabaw i układania dużych klocków. W czasie leśnego spaceru dzieci miały okazję poczuć las wszystkimi zmysłami. Bardzo atrakcyjna okazała się także ślizgawka na leśnym boisku, i oczywiście ścieżka przyrodnicza Dolina Wkry. Warsztaty plastyczne poprowadziła nasza animatorka - Dominika Ruta. Powstały projekty mandali na małych kółkach oraz wielkoformatowe mandale na dużych papierach. Nie zabrakło też gier planszowych oraz podchodów wymyślonych przez naszych uczestników.

Wtorek 29.01.2019

Drugi dzień ferii to szukanie śladów i tropów w lesie. Znaleźliśmy tropy zająca, wiewiórki i sarny. Każdy mógł też zobaczyć kły dzika, tzw. fajki oraz parostek sarny. Ponieważ schronienia zwierząt to też ślady, postanowiliśmy zbudować nasze własne schronienie. I tak powstał igloszałas. Zabrakło nam sił, by było to pełne iglo, ale i tak dach z z gałęzi wyglądał bardzo gustownie. Tego dnia odbyły się także warsztaty malowania toreb. Niektóre powstały według szablonów, inne powstały według własnych pomysłów. Oczywiście nie zabrakło klocków, tych dużych i tych małych, oraz wspólnych gier i zabaw.

Środa 30.01.2019

Trzeci dzień ferii rozpoczęliśmy seansem kinowym. Obejrzeliśmy film „Królowa Śniegu. Po drugiej stronie lustra”. Nie zabrakło spaceru. Poszliśmy nad Wkrę, gdzie nazbieraliśmy suchych roślin, które zamieniły się w pędzle. Farbami wymalowaliśmy na śniegu duży napis Ferie 2019. Był widoczny z mostu przez kilka dni. Niestety wraz ze wzrostem temperatury zniknął wraz ze śniegiem. Na warsztatach plastycznych dzieci poznały technikę batiku i stworzyły swoje obrazy na tkaninie. Był też czas na przeprowadzenie ciekawych eksperymentów.

Czwartek 31.01.2019

Czwarty dzień ferii to wyjazd do Muzeum Ziemi w Warszawie. Przed budynkiem widzieliśmy ogromne głazy narzutowe. Potem wysłuchaliśmy wykładu na temat prehistorycznych gadów wodnych, które żyły na terenie naszego kraju. Zobaczyliśmy też kości nogi słonia (znalezione na terenie Warszawy) czy włosy mamuta. W drugim budynku obejrzeliśmy skały, minerały, meteoryty oraz bursztyny zebrane w bardzo interesującą ekspozycję. Po powrocie mieliśmy jeszcze czas na rękodzieło. Powstały małe i duże pompony z włóczki i sznurki plecione.

Piątek 1.02.2019

Piąty dzień ferii stał pod znakiem balu karnawałowego. Przygotowaliśmy maski, dekoracje oraz układy taneczne. Po południu dołączyły wszystkie chętne dzieci, które bawiły się z nami wspólnie tańcząc i biorąc udział w zabawach. Ach co to był za bal :)